Stosowanie ałunów na zacięcia po goleniu

Spis treści:
Ałun potasowy to minerał, którego właściwości znane były już starożytnym. W Grecji i Rzymie był on używany w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych oraz do barwienia materiałów. Dziś używa się go również w takich dziedzinach, jak rolnictwo, gastronomia czy medycyna. Dostępne w formie zapałek, żelu czy jako kamienny bloczek, ałuny są również akcesorium wyposażenie męskiej łazienki, zwłaszcza jako pomoc przy zacięciach po goleniu. Jakie są właściwości ałunów i jak je stosować?
Właściwości ałunów
Ałuny występują w wielu miejscach na świecie, m.in. w Kazachstanie, Włoszech, USA, Francji, Rosji i Polsce. W pierwotnej postaci najczęściej występują jako ziarniste, kruche i łatwo rozpuszczalne w wodzie skupienia. Dla kosmetyki najważniejsze są właściwości ściągające i antyseptyczne ałunów, pozwalające na szybkie zatamowanie krwi i przyspieszenia gojenia się ran. Ałun ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co jest szczególnie pomocne przy dokuczliwych zacięciach pojawiających się czasem po goleniu. Przyłożenie ałunu pozwala na szybkie pozbycie się szpecących, krwawiących ranek, złagodzenie uczucia szczypania oraz zapobieganie stanom zapalnym, które mogą wywołać tego typu zacięcia.
Jakie formy mają ałuny?
Najpopularniejszą postacią używanego do celów kosmetycznych ałunu był kamień. Jednak postęp technologiczny spowodował, że współcześnie te minerały można znaleźć również w postaci zapałek ałunowych - do jednorazowego użytku, wygodnego w stosowaniu żelu tamującego rany czy jako kamienne bloczki. Ałun można także dostać w formie sztyftu, używanego najczęściej jako zdrowsza alternatywa dla antyperspirantów. Ałun świetnie neutralizuje bowiem zapach potu.
Jak stosować ałun?
Skaleczona broda, na której zatamujemy krwawienie wybraną formą ałunu zyska szybko zdrowy i estetyczny wygląd, a w dodatku skutecznie zapobiegniemy stanom zapalnym używając tego naturalnego kosmetyku. Jak używać ałunu - zależy od jego formy. Zapałki ałunowe dostępne w opakowaniach po kilkadziesiąt sztuk należy lekko zwilżyć i przyłożyć je do skaleczonego miejsca. Jeżeli używamy ałunu w kostce kamiennej lub sztyfcie należy je po namoczeniu przyłożyć do krwawiącego zacięcia i potrzymać przy nim przez dłuższą chwilę. Wygodną w użytku postacią ałunu jest również kosmetyk dostępny w żelu. Wyciskamy po prostu odrobinę i nakładamy na skaleczoną część twarzy, tamując krwawienie.
Ałun może być również używany jako kosmetyk przeciwzapalny after shave. Można nim potrzeć ogolone miejsca na twarzy, a następnie nałożyć na nie krem lub balsam nawilżający. Ałun można zastosować również w przypadku golenia się maszynką elektryczną, przed tym procesem. Jeżeli zwilżoną lekko kostką ałunu przetrzemy zarost, stanie się on bardziej napięty, dzięki czemu będzie łatwiej go zgolić.
Dlaczego warto stosować ałun?
Ałun to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, których skóra jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia po goleniu i źle znosi kosmetyki. Ten w pełni naturalny środek jest więc przeznaczony dla wszystkich mężczyzn często golących zarost czy zwolenników jak najmniejszej liczby stosowania chemicznych produktów do codziennej pielęgnacji. Ałun nie pozostawia na skórze żadnych śladów, jest w pełni hipoalergiczny i bezpieczny dla naszego zdrowia, więc można go używać bez żadnych problemów na co dzień. Nie wchodzi także w żadne reakcje z innymi stosowanymi kosmetykami.