Skin Fade — czym się charakteryzuje?
Skin fade to jedna z najpopularniejszych ostatnimi czasy fryzur męskich. Stylowe strzyżenie fade jest niezwykle uniwersalne, pasuje do wielu stylów oraz kształtów twarzy. Wyróżnia się stopniowym zanikaniem długości włosów od góry do dołu, co daje efekt "zanikania". Stąd właśnie wzięła się jego nazwa- skin fade. Modne męskie cięcie skin fade coraz częściej gości na męskich głowach. Co warto o nim wiedzieć?
Fryzura skin fade- krótka historia
Skin fade to technika strzyżenia włosów spopularyzowana przez amerykańskich żołnierzy w latach 40. Często określana także mianem fryzury żołnierskiej. W kolejnych latach została ona wyparta przez pampadour. Cięcie skinfade zyskało sławę dopiero w latach 90. To, co je wyróżnia, to wszechstronna technika, która dopasowuje cięcie do każdego mężczyzny, także tego o niskim wzroście. Co ciekawe, do dzisiaj to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów cięcia.
Strzyżenie skin fade — charakterystyka
Skin fade charakteryzuje się wygolonymi bokami i tyłem. Technika ta polega na stopniowym zwiększaniu zagęszczenia włosów na górze, poprzez przycinanie boków oraz tyłu. Fryzura tego typu polecana jest w szczególności niskim panom, gdyż dodaje im wizualnie kilka centymetrów wzrostu. To nietypowe cięcie różni się od klasycznego schematu skin fade obszarami wygolonymi na zero. Fryzura przypomina grzyba i jest polecana zwłaszcza mężczyznom szczupłym, młodym o owalnym kształcie twarzy. Perfekcyjnie wykonany przez barbera skin fade sięga niemalże do samej kości, po bokach i z tyłu głowy, po czym łączy się stopniowo z dłuższymi włosami na górze głowy.
Cięcie to nadaje mężczyźnie nowoczesnego i świeżego wyglądu. Według barberów i fryzjerów jest uznawane za czasochłonne i wymagające umiejętności oraz doświadczenia. Fryzura żołnierza przetrwała próbę czasów i jest aktualnie jedną z najmodniejszych. Panowie chętnie decydują się na to cięcie w salonach. W tej technice najważniejsze jest zrozumienie linii, w jakich specjalista będzie pracował podczas wtapiania włosów w skórę. Warto dodać, iż każdy kształt głowy odpowiada innym liniom, tworząc regularne, niskie oraz wysokie fade'y.
Różne rodzaje skin fade
Z techniki skin fade korzystają liczne fryzury. Do podstawowych technik można zaliczyć:
- low fade- charakteryzuje się płynnym albo nagłym przejściem cięcia po bokach oraz z tyłu. Dół głowy pozostaje niemal całkowicie ogolony, natomiast góra sprawia wrażenie gęstej,
- classic fade- cięcie to polega na przejściu z krótkich do dłuższych włosów. Rozpoczyna się w obszarze uszu. Fryzura ta była chętnie wybierana przez żołnierzy w koszarach wojskowych,
- high fade- w tej technice boki są ogolone do zera. Specjalista wykonuje gwałtowne cięcie pomiędzy gęstymi włosami. Góra głowy jest pokryta bujną czupryną,
- long fade- korzystając z tej techniki, włosy na górze głowy pozostawiamy krótkie, natomiast mniej więcej od połowy głowy będą one przechodzić do całkowicie wygolonych.
Strzyżenie skin fade — jak je wykonać?
Właściwie przeprowadzona technika skin fade, opiera się na krótkim przycięciu boków maszynką. Po czym następuje stopniowe wydłużanie długości włosów, aż do konturu głowy. Prawidłowe wykonanie tejże techniki wiąże się z koniecznością precyzyjnej analizy kształtu twarzy oraz głowy klienta. Trafnie wybranie długość grzywki i korony ma ogromny wpływ na ostateczny efekt. Chcąc wykonać krótką fryzurę skin fade, fryzjer musi posiadać kilka narzędzi. Do tych niezbędnych można zaliczyć maszynkę do włosów, golarkę foliową lub brzytwę, ale także trymer i nożyczki. A jak profesjonalista wykonuje strzyżenie skin fade? Włosy na karku oraz za uszami wygala do zera, po czym stopniowo przycina je na coraz większe długości np. 1, 2, 3 mm do uzyskania długości ok, 2-3 cm na konturze głowy. Tam właśnie łączą się z dłuższymi kosmykami włosów na koronie. Cieniowanie włosów wymaga ogromnej wprawy i sprawnego posługiwania się narzędziami fryzjerskimi.
Cięcie fade a kształt twarzy
Warto wspomnieć, że wybór odpowiedniej fryzury fade zależy przede wszystkim od kształtu twarzy. Panom o twarzy owalnej pasuje idealnie cięcie skin fade, chociaż mogą oni także wybierać wśród innych odmian tej fryzury. Osobom z kwadratową twarzą polecaną są zwłaszcza fryzury z miękkimi liniami, jak low fade. W przypadku okrągłego kształtu twarzy świetną opcją będzie cięcie high fade, które optycznie ją wydłuży.
Fryzura fade — jak o nią dbać?
Fryzury fade są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Najważniejszą kwestią jest systematyczne strzyżenie oraz dbanie o kondycję kosmyków. Cięcie to wymaga podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na nie, należy regularnie odwiedzać fryzjera, co 2-4 tygodnie, aby korygować kontrast długości oraz odsunąć linię ścięcia. Warto też olejować skórę głowy oraz nawilżać kosmyki, sięgając po wysokiej jakości kosmetyki. Głowę należy myć delikatnym szamponem, w którego składzie nie znajdziemy silnych substancji chemicznych. Włosy zawsze powinno się myć letnią wodą, gdyż zbyt ciepła może skutkować łuszczeniem skóry głowy. Fryzurę można próbować korygować samodzielnie, jednak do tego niezbędna jest maszynka albo trymer. Przy tej fryzurze barberzy zalecają korzystanie z lekkich olejków czy balsamów do włosów. Takie specyfiki nie obciążą zbytnio fryzury i ułatwiają jej układanie. Dobrze zrezygnować jednak z ciężkich żeli czy wosków. Po wymyciu kosmyki najlepiej pozostawić do wyschnięcia. Odradza się używać suszarki, zwłaszcza z gorącym nawiewem.
Męska fryzura skin fade u barbera — dlaczego warto?
Fryzura typu skin fade ma wiele zalet. Doskonale podkreśla męską, wysportowaną sylwetkę oraz rysy twarzy. Cięcie to optycznie powiększa i wydłuża twarz. Współgra świetnie z brodą, jak i kilkudniowym zarostem. Skin fade to wyjątkowo stylowe, modne i eleganckie rozwiązanie. Warto dodać, że nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu na skomplikowane zabiegi stylizacyjne.
Fryzura ta będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli cenimy sobie nietuzinkowy wygląd, wygodę oraz minimalizm.
Szukasz innych pomysłów na fryzury? Sprawdź: