Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2021-05-19

Popularne rodzaje i kształty brody

Broda cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Wielu mężczyzn zastanawia się, czy postawić na zarost. Pytanie powinno raczej brzmieć, który z typów zarostu wybrać? Warto pamiętać, że brodę można wystylizować na wiele sposobów. Każdy z panów znajdzie więc taki rodzaj zarostu, który odpowiada kształtowi jego twarzy oraz osobowości. Choć rodzajów brody jest sporo, kilka z nich cieszy się największą popularnością.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Popularne rodzaje brody

Wiele osób słysząc o bujnym zaroście ma przed oczami Świętego Mikołaja. Kto nie chciał dotknąć w dzieciństwie jego brody? Na co dzień niekiedy okazuje się ona jednak mało praktycznym rozwiązaniem. Mężczyźni wybierają raczej krótszy zarost, wygodniejszy w utrzymaniu i pielęgnacji. Wśród nich wiodą prym następujące rodzaje zarostu, kształty brody:

  • Bródka wokół ust polega na tym, że linia włosów na podbródku i wąsy łączą się, tworząc okrąg. Ten typ brody polecany jest panom z kwadratową twarzą.
  • Pełna broda również cieszy się popularnością, choć jej długość nie jest na ogół duża. Bardzo ważne jest, aby starannie przyciąć boki, które powinny być nieco krótsze. Pytanie brzmi: co z wąsami? Jedni panowie będą chcieli je zapuścić, a inni będą preferować brodę bez nich.
  • Krótka przycięta broda na wzór 3-dniowego zarostu to często spotykany wariant. Dodaje on panom nonszalancji, a jednocześnie prezentuje się bardzo schludnie.
  • Tzw. kozia bródka to minimalistyczna wersja zarostu, która wydłuża optycznie podbródek. Może występować w wersji z wąsami lub bez. Idealna do kształtu twarzy wymagającego wyciągnięcia, wyszczuplenia.
  • Zarost typu „kotwica” ma formę spiczastej bródki, która obejmuje jedynie linię żuchwy. Świetnie uzupełnia się ona z wąsem. Bródka tego typu rekomendowana jest osobom z okrągłym typem twarzy.
  • Broda na szlachcica to jedna z odmian koziej bródki. Cechuje się ona linią zarostu na brodzie oraz wąsami. To idealny wybór dla panów o kwadratowej twarzy, którzy chcą nadać swojej twarzy wyrazu powagi i dojrzałości.
  • Zarost-pasek to nic innego jak linia włosów, która okala podbródek. Ten typ brody występuje bez wąsów. Choć jest on popularny, nie będzie każdemu pasować. Najlepiej, aby decydowali się na niego mężczyźni z prostokątnym kształtem twarzy.

Jak dbać o swoją brodę?

Brody bywają różne – długie, krótkie, gęste, rzadkie, a wybór jednego z nich to sprawa indywidualna. Co istotne, każdy zarost wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na wstępie trzeba nadać brodzie odpowiedni kształt. Można to zrobić u profesjonalisty, czyli barbera, bądź spróbować samemu - choć początkowo wydaje się to być trudne, z czasem dochodzi się do wprawy. Zarost trzeba nie tylko regularnie przycinać. Ważne, aby stosować również odpowiednie olejki do brody, które mają właściwości odżywiające i nabłyszczające. Pozwalają one również poradzić sobie z niesfornymi włoskami. Dbają one o skórę twarzy i często cechują się przyjemnym zapachem. Olejki ułatwiają także stylizację zarostu, ze względu na swoje właściwości zmiękczające. W poszukiwaniu produktów odpowiednich do danego typu zarostu, warto sięgnąć po kosmetyki pochodzące od sprawdzonych firm. Rekomendowani producenci olejków do brody to Proraso, Uppercut Deluxe, The Brighton Beard, Apothecary87, Barber Supply oraz Blue Beards Revenge.

Typów brody jest wiele, dlatego też każdy z panów może wybrać odpowiedni dla siebie zarost. Może być on bujny lub minimalistyczny, z wąsem lub bez. Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy! Warto więc odważyć się na eksperymenty lub poprosić o poradę profesjonalistę - barbera, który dobierze zarost odpowiedni dla danego kształtu twarzy. Każdy zarost wymaga pielęgnacji, zmiękczania i nawilżania. Chodzi przecież o to, aby schludnie się prezentował i poprawiał wygląd twarzy. Regularne przycinanie sprawia, że kształt brody zawsze będzie idealny.

pixel