Konturowanie brody – zadbaj o swój zarost
Konturowanie brody oraz wąsów jest sztuką, która wymaga precyzji, cierpliwości, jak i odpowiednich umiejętności. Właściwie wymodelowany zarost podkreśla rysy twarzy, dodaje charakteru i pazura. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy dobrać odpowiednią stylizację brody i ją umiejętnie wykonać.
Dlaczego warto konturować brodę?
Utrzymanie brody w nienagannej kondycji i zdrowiu może okazać się nie lada wyzwaniem. Trzeba pamiętać o myciu włosów, ich rozczesywaniu i przycinaniu. Ważne jest też dokładne wyznaczenie linii brody. Pozostawienie zarostu samemu sobie może doprowadzić do tego, że będzie on wyglądał nieestetycznie i niechlujnie. Włoski rosnące w różnych miejscach na policzkach i zarośnięta szyja sprawiają, że mężczyzna prezentuje się niedbale. Właściwe strzyżenie brody i jej modelowanie w dużej mierze wpływa na odbiór twarzy. Właśnie dlatego warto konturować brodę.
Przycinanie i konturowanie brody — od czego zacząć?
Chcesz przycinać brodę samodzielnie? Pamiętaj o pewnych czynnościach, które musisz wykonać, zanim przejdziesz do stylizacji zarostu. Zacznij od dokładnego rozczesania brody kartaczem. W ten sposób rozplątasz kołtuny i złuszczysz martwy naskórek. W następnej kolejności wymyj swoją brodę specjalnym szamponem. Wymycie włosków jest niezbędne, gdyż dzięki niemu pozbywamy się pozostałości kosmetyków, takich jak olejki i balsamy do brody. Ponadto pozbywamy się wszelakiego rodzaju nagromadzonych zanieczyszczeń. Po umyciu zarostu czeszemy brodę za pomocą grzebienia do brody. W przypadku osób z kręconymi włosami należy je jeszcze dokładnie osuszyć. Panowie z prostą brodą mogą od razu rozpocząć jej stylizację na mokro. Na koniec należy dobrać odpowiedni kształt brody, który będzie pasował do rysów twarzy i preferowanego stylu.
Jak wyznaczyć linię brody?
Po przygotowaniu włosków do stylizacji przechodzimy do wyznaczania linii zarostu. Na początku może okazać się to trudną czynnością, aczkolwiek z czasem zauważysz to, jaki typ konturowania jest dla Ciebie najlepszą opcją. Konturowanie składa się z wyznaczenia dolnej oraz górnej linii. W przypadku zarostu wyjątkowo rzadkiego zdarza się, że linia zarysowuje się w sposób naturalny,
Linia policzkowa i linia brody
Linia konturu policzka jest to granica, która odcina górną część ogolonego policzka od strefy twarzy porośniętej zarostem. Dokładne wyznaczenie linii policzków jest ogromne ważne. W prosty sposób wyznaczysz ją poprzez stworzenie prostej linii biegnącej od miejsca znajdującego się u dołu ucha, aż do punktu, w którym wąsy spotykają się z włosami porastającymi policzki.
Można wyznaczyć prostą linię tudzież w kształcie delikatnego łuku. Wiele zależy od kierunku wzrostu zarostu, jak i Twoich upodobań. Włoski znajdujące się powyżej tej linii możesz usunąć za pomocą brzytwy. Co ważne, konturu policzka nie należy prowadzić za nisko. Mężczyźni z rzadkimi włosami chętnie obniżają tę linię za bardzo, co prowadzi do zaburzenia proporcji twarzy i optycznego skrócenia brody.
Jak wyznaczyć linię szyi na brodzie?
Linia szyi jest to krawędź brody, ograniczająca jej bryłę u dołu i z boku twarzy. Wizualna granica biegnie wzdłuż uszu, a więc od wysokości skroni, po staw żuchwowy, aż do szyi. Prawidłowe przycięcie linii szyi jest kolejnym istotnym aspektem. Jeżeli zrobisz to niedokładnie, wówczas wpłynie to niekorzystnie na ogólną prezencję brody. Za mocne wcięcie na linii żuchwy czy też biegnące wyżej, może doprowadzić do optycznego zmniejszenia brody i stworzenia dodatkowego podbródka.
Za nisko wycięcia czy też za słabo, będzie prezentowała się nieestetycznie. Warto pamiętać, że im niżej określona zostanie krawędź brody na policzkach, tym twarz będzie wydawała się dłuższa. Chcąc prawidłowo przyciąć włosy poniżej linii szyi, zredukuj widoczność linii, która powoli zakrzywia się od dołu jednego ucha do górnej części szyi i znowu do drugiego ucha. Pamiętaj, że linia od bokobrodów musi przebiegać prosto ku dołowi, wtedy łatwo osiągniemy krzywą. Dopasujesz linię szyi w prosty sposób. Punkt środkowy wyznaczysz poprzez położenie dwóch palców pod Twoim jabłkiem Adama. Strefa ta jest naturalnie zaznaczonym miejscem przebiegu linii szyi. Wszelkie włoski obecne poniżej, należy usunąć. Zawsze robimy to zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Konturowanie brody w praktyce
Jak wykonać konturowanie brody? Przygotuj uniwersalną maszynkę do brody i włosów, ostre nożyczki do brody, ołówek kosmetyczny. Jak już wcześniej stwierdzono, strzyżenie zarostu należy zacząć od określenia konturu brody. Co ważne, styl brody i jej rodzaj musi pasować do Twojego kształtu twarzy.
Nakreślenie konturu
Do nakreślenia konturu brody przyda się ołówek kosmetyczny. Linia powinna biegnąć wzdłuż kości policzkowych oraz żuchwy lub też lekko nad górną wargą. Czynność należy zacząć od określenia tak zwanych "anchor points", a więc najbardziej charakterystycznych punktów konturu. Są to między innymi kąciki ust, kąciki wąsów czy granica szyi. Po czym wystarczy połączyć je linią.
Jak przystrzyc brodę nożyczkami?
Po określeniu konturu można rozpocząć przycinanie zarostu zgodnie z zaznaczoną linią. Co ważne, ostrze w nożyczkach powinno być bardzo ostre, a więc najlepiej użyć profesjonalnego akcesorium fryzjerskiego. Nożyczki trzymaj pod delikatnym kątem do twarzy i wykonując płynne ruchy, przycinaj włosy tuż przy linii konturu. Precyzyjnie przycinamy zarost od dołu do góry, po fragmencie, stopniowo skracając włoski do uzyskania oczekiwanego efektu.
Jak strzyc brodę trymerem?
Po uzyskaniu ogólnego zarysu kształtu brody nożyczkami można sięgnąć po trymer do brody. Dzięki niemu wyrównamy i wykończymy w wybrany sposób zarost. Trymowanie brody należy rozpocząć od ustawienia właściwej długości cięcia np. na 3-5 mm. Najpierw wybierz nasadkę w trymerze z maksymalną długością. Systematycznie przejeżdżaj maszynką po zaroście, pozbywając się dłuższych włosów. Maszynka umożliwia wykonywanie przejść np. z dłuższej brody do krótszego zarostu na policzkach. Strzygąc brodę, korzystamy z metody stopniowego skracania włosów w miarę oddalania się od środka zarostu. Co ważne, wraz z rozwojem prac, kontrolujemy efekt i modyfikujemy linię cięcia w razie konieczności.
Jak dopasować kształt brody do kształtu twarzy?
Stylizacja brody musi być dobrze przemyślana. Zastanów się więc, jaki kształt brody chcesz osiągnąć.
Stylizacja brody - twarz owalna
Panowie o owalnym kształcie brody nie powinni mieć trudności z jej stylizacją. W przypadku proporcjonalnej twarzy można postawić praktycznie na każdy rodzaj zarostu. Chcą wyostrzyć rysy, można po bokach wyrównać włoski, natomiast wzdłuż linii żuchwy zostawić odrobinę dłuższe.
Stylizacja zarostu - twarz w kształcie serca
Mężczyzna z twarzą w kształcie serca powinien postarać się nieco złagodzić za ostre rysy. Posiadając wydłużoną, wąską brodę i szerokie policzki, najlepiej postawić na tradycyjną stylizację. Dobrym wyborem będzie równa długość włosów wymodelowana na półokrągło.
Stylizacja brody - twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa wyróżnia się niskim czołem i widocznie zarysowaną szczęką. W przypadku takiej twarzy należy skupić się na podbródku. W pierwszej kolejności wyrównuj włoski po bokach, natomiast na dole pozostaw dłuższe. Dzięki temu optycznie wysmuklisz twarz. Panowie z kwadratowym kształtem twarzy prezentują się atrakcyjnie w tak zwanej "kotwicy", a więc w brodzie wymodelowanej właśnie na ten kształt z cienkim paskiem wąsów. Polecana jest im także kozia bródka tudzież bujny zarost na policzkach.
Stylizacja brody - twarz okrągła
Dla posiadaczy okrągłej twarzy znakomitym rozwiązaniem jest klasyczna kozia bródka. Wzdłuż kości policzkowych przystrzyż dokładnie włosy, na brodzie pozostaw nieco dłuższe. W przypadku takiego kształtu twarzy najważniejsze jest wyostrzenie rysów.
Stylizacja brody - twarz diamentowa
Stylizacja brody u mężczyzn mających twarz w kształcie diamentu przypomina bardzo stylizację brody u panów z twarzą w kształcie serca. Głównym celem zabiegów jest złagodzenie ostrych rysów oraz zakamuflowanie podbródka. Imponująco u takich mężczyzn wygląda kotwica.
Stylizacja brody - twarz trójkątna
Twarz trójkątna może przysporzyć nieco więcej problemów. Wysokie czoło, zarysowane policzki i szpiczasty podbródek nie dają wiele możliwości. W tym wypadku kozia bródka nie będzie dobrym wyborem. Polecany jest natomiast zarost prostokątny, który pozwala na uzyskanie odpowiednich proporcji.
Pamiętaj, żeby strzyżenie i stylizacja brody była zawsze dostosowana do indywidualnego rytmu wzrostu włosów, jak i częstotliwości ich trymowania. Możesz eksperymentować z zarostem, ale słuchaj także rad doświadczonego barbera, który pomoże Ci w doborze najlepszego rozwiązania.