Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-10-24

Krem do tatuażu czy masło – co wybrać?

Posiadanie tatuażu jest trendy i niesie ze sobą (zwykle) jakieś przesłanie. Niestety, jego wykonanie zawsze wiąże się z pewną ingerencją w tkankę, co oznacza, że jego świeżo upieczony właściciel nie może zapominać o codziennej pielęgnacji tatuażu. Jak to zrobić i które preparaty będą do tego najlepsze?

Czy tatuaż boli, czyli pielęgnacja tatuażu w praktyce

Zacznijmy od tego, że świeżo wykonany tatuaż powoduje pewne uczucie dyskomfortu. Wynika to z techniki stosowanej przy wykonaniu tatuażu, w przypadku której mowa jest o ograniczonym naruszeniu integralności tkanek. Efekt dyskomfortu pojawia się również wtedy, gdy na dopiero wykonany tatuaż chce się naciągnąć sweter, bądź inny, analogiczny rodzaj odzieży. Co gorsza, niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak pot, nieodpowiednia wentylacja i promieniowanie UV, mogą doprowadzić do stanu zapalnego w obrębie tatuażu. Jak zatem chronić wytatuowaną skórę? Najlepiej wykorzystać do tego celu masło pielęgnacyjne lub specjalne kremy.

Preparaty do pielęgnacji tatuażu

Masło do tatuażu - zalety i zastosowanie

Do pielęgnacji świeżo zrobionego tatuażu wystarczy np. masło do tatuażu migdałowe. Tworzy ono na powierzchni skóry specjalną warstwę ochronną, która zapobiega podrażnieniom, zakażeniom skórnym i chroni ją przed promieniowaniem UV. Zaletą masła jest specjalna konsystencja, dzięki której produkt przez dłuższy czas utrzymuje się na podrażnionym miejscu. Masło skuteczniej odżywia skórę, gdyż wchodzące w jego skład substancje odżywcze głębiej wnikają w jej strukturę. Co ważne, preparat nie tylko nawilża ją, ale też pozwala jej oddychać. Przykładem takiego preparatu jest np. masło shea.

Kremy do tatuażu - zalety i zastosowanie

Alternatywą dla masła są specjalne kremy pielęgnacyjne do tatuażu. Stosuje się je u osób, które mają tatuaż już przez dłuższy czas. Zawarte w nich substancje czynne nawilżają skórę, chronią ją i odżywiają, a także regenerują. W skład dobrej jakości kremów wchodzą m.in. takie substancje jak pantenol i kwas hialuronowy. Dzięki nim skóra szybciej odbudowuje swoje struktury, przez co tatuaż zachowuje swój nienaganny wygląd. Do długotrwałej pielęgnacji tatuażu często stosuje się preparaty zawierające m.in. olej kokosowy.

Skład preparatów do pielęgnacji tatuaży

Niezależnie od tego, czy pielęgnuje się stary, lub świeży tatuaż, konieczny jest dobór preparatów zawierających właściwe składniki odżywcze. Oprócz takich składników jak masło shea (które np. zmiękcza skórę), stosuje się też wiele innych substancji czynnych, których nazwa jest zapożyczona z łaciny lub języka angielskiego. Oto niektóre z nich:

  • macadamia ternifolia seed oil - preparat z orzechów macadamia łagodzi podrażnienia, nawilża skórę i stymuluje regenerację skóry, dzięki niemu uczucie dyskomfortu szybko zanika,
  • prunus amygdalus dulcis oil - to olej ze słodkich migdałów, który jest bardzo często wykorzystywany w pielęgnacji tatuażu i odżywianiu skóry (zawiera m.in. witaminy B, E, A),
  • vegetable oil - to nic innego jak olej roślinny, który stymuluje regenerację naskórka; po dodaniu do niego atomów wodoru powstaje hydrogenated vegetable oil, czyli olej utwardzony (uwodniony), tworzący na skórze ochronną powłokę.

Sposób pielęgnacji tatuażu warto omówić z lekarzem dermatologiem. Pomoże on dobrać właściwy krem lub masło do pielęgnacji tatuażu, a także poleci preparat, który intensywnie nawilża skórę. Warto z nim się skonsultować zwłaszcza wtedy, gdy skóra jest wysuszona i podatna na podrażnienia.

Podsumowując, w pielęgnacji tatuażu niezwykle ważny jest dobór właściwego preparatu. O ile masło tworzy bezpieczną, ochronną powłokę, o tyle krem i spray są dużo łatwiejsze w aplikacji.

pixel