Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2024-01-26

Jakie kosmetyki stosować, aby ochronić tatuaż przed słońcem i opalaniem na solarium?

Jakie kosmetyki stosować, aby ochronić tatuaż przed słońcem i opalaniem na solarium

Marzysz o własnym tatuażu, ale nie wiesz, która pora roku będzie najlepsza na jego stworzenie? A może już go masz i zastanawiasz się, czy możesz się opalać na solarium? W poniższym artykule doradzimy, jak chronić tatuaż przed słońcem i promieniowaniem UV, a także podpowiemy, co zrobić, aby jego intensywny kolor nie zaczął blaknąć. Zapraszamy do lektury.

Tatuaż i opalanie — dwaj najwięksi wrogowie

Nie oszukujmy się, intensywny promień UV to poważne zagrożenie dla tatuażu. I to niezależnie od tego, czy jest emitowany przez naturalne światło słoneczne, czy przez urządzenia do opalania w solarium. Dlaczego? W skład tatuażu wchodzą różnego rodzaju pigmenty, które są wrażliwe na działanie promieni UVA i UVB. Ich długotrwałe oddziaływanie może doprowadzić do utraty barwy wzoru i tym samym — do konieczności jego poprawy. 

Świeży tatuaż wymaga wielu działań pielęgnacyjnych. Najtrudniejszy czas dla jego posiadacza to pierwsze 3 - 4 tygodnie od jego wykonania. W tym okresie uszkodzona skóra musi się goić i wytworzyć dodatkową powłokę ochronną, która zabezpieczy tatuaż na przyszłość. Dlatego w pierwszych tygodniach od wykonania wzoru należy unikać nie tylko światła słonecznego, ale też solarium. Jedyne, co nam w tym czasie pozostaje, to koszula, która ochroni tatuaż przed podrażnieniami słonecznymi. 

Czym zabezpieczyć tatuaż przed słońcem i solarium?

Istnieje cała gama różnych preparatów, które umożliwią nam łatwą pielęgnację dziary. Sprawdźmy zatem, jakie preparaty będą odpowiednie, by choć częściowo zablokować wpływ promieni słonecznych na tatuaż. 

Krem z filtrem — podstawa pielęgnacji

Krem nawilżający powinien być obowiązkowo stosowany przez każdego właściciela tatuażu i to niezależnie od czasu jego noszenia. Latem warto dodatkowo wyposażyć się w krem z filtrem SPF, który zabezpieczy skórę przed sparzeniem.

Wybierając właściwy krem ochronny, trzeba zwrócić uwagę na siłę zastosowanego filtra. Jeśli w normalnych warunkach oddziaływania światła słonecznego po upływie 20 minut pojawia się na naszej skórze rumień, to — przynajmniej teoretycznie — filtr pozwoli wydłużyć ten czas o krotność jego wartości. Jeśli zatem stosujemy krem z filtrem 50, to po jego użyciu rumień pojawi się po 1000 minutach. Oczywiście warto podchodzić do takich wyliczeń dość ostrożnie, aplikując preparat mniej więcej co 2 - 2,5 godziny. 

Jaki skład kremu pozwoli ochronić naszą skórę?

Sam filtr to nie wszystko. Skuteczna ochrona tatuażu polega również na właściwym odżywieniu skóry, tak, aby wyglądała ona zdrowo. 

Jakie substancje czynne powinny zawierać kremy do pielęgnacji tatuażu? Oto kilka z nich:

  • Alantoina — to składnik o bardzo silnych właściwościach nawilżających, pielęgnujących i regenerujących.
  • D-panthenol - jest to substancja kojąca i ograniczająca powstawanie zmian zapalnych w obrębie skóry.
  • Masło shea — to źródło ważnych dla zdrowia witamin A i E, które opóźniają proces starzenia się skóry.
  • Mocznik — to substancja wykazująca silne właściwości antyseptyczne i nawilżające.
  • Aloes — dzięki niemu skóra się nawilża, zwiększając zawartość kolagenu i elastyny.
  • Olejek migdałowy — odżywia, natłuszcza i regeneruje skórę poddaną promieniowaniu UV.
  • Olej z winogron — to substancja, która odtyka pory skórne i przyspiesza detoksykację ciała.
  • Wosk — to substancja czynna poprawiająca jędrność skóry i zwiększająca jej nawilżenie.
  • Olej słonecznika — to składnik, który działa przede wszystkim w sposób przeciwzapalny.
  • Olej z pestek malin — jest to substancja, która natłuszcza skórę i blokuje jej wysuszanie.

Jednym słowem — jeśli chcemy skutecznie dbać o tatuaż, to wyposażmy się w preparat z bardzo zróżnicowanym składem i wysokim filtrem. Odpowiednim rozwiązaniem będzie SPF 50. 

Chcesz chronić tatuaż przed Słońcem? Pomyśl jeszcze o czymś

Załóżmy, że dana osoba po wykonaniu tatuażu zrobiła wszystko, by ochronić go przed działaniem promieni słonecznych. Czy to oznacza, że nałożony wzór nie może z biegiem czasu wyblaknąć? Może się tak stać, dlatego warto przez cały czas "monitorować" stan tatuażu. Jeśli zauważymy, że nawet po dłuższym czasie wizyty na solarium wykazują negatywny wpływ na tatuaż, to po prostu z nich zrezygnujmy. 

Pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny. Ktoś może iść na solarium i cieszyć się opalenizną, a ktoś musi chronić się w sposób szczególny. Co zatem zrobić, jeśli zauważymy efekt blaknięcia tatuażu? W tej sytuacji należy jak najszybciej użyć specjalistycznych środków podkreślających kontury tatuaży. Większość z nich posiada w swoim składzie szereg substancji aktywnych, których połączenie wpływa na tatuaż i pozwala go zregenerować. Co więcej, znajdą się wśród nich wyroby dedykowane do opalania w solarium. Oznacza to, że wrażliwość na działanie promieniowania UV nie zawsze oznacza, że musimy zrezygnować z pięknej opalenizny. 

Jeśli nie chcemy robić nowego tatuażu, a lampy używane w solarium nam szkodzą, ograniczmy opalanie. Możemy jednak zdecydować się na różnego rodzaju kremy, które będą sukcesywnie wnikać do naszej skóry i chronić ją przed podrażnieniami. Kremy z filtrem to podstawa. Nie można też zapominać o ich składzie. W końcu tatuaż to nic innego, jak cząsteczki wstrzykiwane pod skórę.

pixel