Jak zadbać o włosy w chłodniejsze dni?
Jesień, zima i wczesna wiosna to pory roku, w trakcie których pielęgnacja włosów jest szczególnie ważna. Niskie temperatury, deszcz oraz śnieg sprawiają, że włosy zimą stają się bardziej łamliwe, a skóra głowy jest wysuszona. Jak zatem dbać o włosy w tym trudnym i wymagającym czasie? Czy zwykły szampon wystarczy?
Jak dbać o włosy jesienią i zimą?
Zacznijmy od tego, że jeśli to możliwe, to o kondycję włosów należy zadbać poprzez ich przycięcie. Dzięki temu ich struktura lepiej zniesie mróz i śnieg, a w porze wiosennej ich kondycja będzie znacznie lepsza. Poza tym przycięcie włosów sprawi, że od wiosny końcówki nie będą tak bardzo się rozdwajać. Kiedy zatem przygotować włosy do przycięcia? Zaleca się, aby zrobić to przed pierwszymi opadami śniegu. Jeśli przegapimy ten moment, kolejne przycięcie powinno mieć miejsce dopiero wiosną.
Czego unikać w porze zimowo-jesiennej, aby włosy zachowały odpowiednią kondycję? Tutaj odpowiedź jest prosta: zimna. Choć wydaje się to zaskakujące, to włosy można wzmocnić poprzez noszenie... czapki. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczymy ich podatność na mróz. Już nieco niższe jesienne temperatury (w połączeniu z deszczem i wiatrem) mogą doprowadzić do stopniowej degeneracji włosów. A to oznacza, że będą one częściej wypadać.
Pielęgnacja włosów — jak zadbać o włosy w chłodniejsze dni
Gdy pierwszy krok mamy już za sobą, warto zastosować kilka ciekawych technik pielęgnacyjnych. Ujmiemy je w kilku poniższych punktach.
Suszenie włosów — o czym pamiętać?
Suszarka może i nie jest wrogiem dla Twoich włosów, ale wytwarzane przez nią gorące i suche powietrze znacznie osłabia włosy. Jeśli to możliwe, wilgoć z fryzury usuwaj za pomocą ręcznika, a następnie czekając, aż włosy same wyschną. Jeśli nie masz czasu na takie zabiegi, postaraj się suszyć włosy tak, aby w 3/4 usunąć z nich wilgoć za pomocą suszarki, a resztę poprzez zwykłe osuszanie włosów. Najgorsze, co może spotkać Twoje włosy (i odporność) to sytuacja, gdy rozgrzana fryzura od razu jest narażona na działanie zimnego, a nawet mroźnego powietrza. Nie zapomnij też o wyborze właściwej suszarki. Poszukaj modelu, który wytwarza strumień jonów (jonizacja), dzięki któremu unikniesz elektryzowania się włosów.
Mycie włosów — co warto wiedzieć?
Mycie ma ogromny wpływ na kondycję włosów. W okresie jesienno-zimowym (a także poza nim) nie warto ograniczać się wyłącznie do szamponu. Na rynku można znaleźć dobre odżywki do włosów, dzięki którym zostaną one wzmocnione i zregenerowane. Często praktykowanym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. metody OMO, na którą składają się trzy zabiegi pielęgnacyjne: zastosowanie odżywki (bez spłukiwania), użycie szamponu (wraz ze spłukaniem), a także użycie po raz drugi silnie nawilżającej odżywki. Dzięki temu unikniemy wypadających włosów i zabezpieczymy je przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Na koniec pamiętajmy, aby dobrać szampon do rodzaju włosów.
Olejowanie włosów - najważniejsze wskazówki
Włosy w okresie jesiennym i zimowym wymagają też dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wystarczy noszenie czapki i odżywienie. Bardzo istotne jest również stosowanie różnych rodzajów olejów nawilżających i wzmacniających. Poza tym oleje zamykają łuski włosów, dzięki czemu każdy kosmyk staje się bardziej uporządkowany. W pielęgnacji włosów zimą bardzo ważne jest zastosowanie olejów, które przenikną ich zewnętrzną strukturę. Pamiętajmy jednak, że stan włosów zależy również od prawidłowego sposobu stosowania produktu. Olej nakładamy na suche włosy, pozostawiając go na całą noc.
O czym jeszcze warto pamiętać, pielęgnując włosy zimą?
Zimą częściej trzeba dbać o końcówki włosów. Dlatego dobrym pomysłem (przy dłuższych fryzurach) jest szalik, który opatuli je na całej długości. Końcówki można też chronić poprzez olejowanie, ale w tym przypadku produkt nakładamy wyłącznie na nie. Dzięki temu będą one mniej podatne na uszkodzenia i rozdwajanie. Nie zapominajmy też, że pielęgnacja włosów jesienią wymaga pewnej dozy ostrożności. Stosowanie środków pielęgnacyjnych "jak popadnie" nie wchodzi w grę, gdyż efekt może być odwrotny do oczekiwanego. Źle dobrane składniki mogą mieć wpływ na kondycję włosów i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych i alergicznych. Dlatego przed zastosowaniem produktu należy go sprawdzić, stosując niewielką porcję na wybraną część fryzury. I wreszcie, jeśli chcemy mieć włosy miękkie i przyjemne w dotyku, zachowujmy odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Zimą jest o nią trudniej, gdyż ogrzewanie osusza powietrze. W chłodne dni włosy wymagają szczególnej wentylacji. Na koniec nie zapominajmy o diecie. W przypadku wielu składników ich niedobór może prowadzić do wypadania włosów i osłabienia ich struktury.
Reasumując, zimą włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia i wypadanie. Dlatego należy wprowadzić do pielęgnacji kilka produktów do stylizacji, dzięki którym włosy staną się zdrowe i mocne. Oleje, szampony, odżywki i maski to przykłady artykułów, które chronią i pielęgnują naszą fryzurę.