Jak wyznaczyć linię szyi?
Z punktu widzenia mężczyzny, przycinanie brody to proces, który powinien być realizowany w sposób maksymalnie precyzyjny. Dla faceta broda to synonim męskości i w pewnym stopniu znak rozpoznawczy. Dlatego tak ważne jest, aby broda była ścięta w odpowiedni sposób i z zachowaniem odpowiednich zasad. Jedną z nich jest zachowanie właściwej linii szyi.
Zanim broda zostanie przycięta...
Niezależnie od wybranej metody, przycinanie brody powinno być poprzedzone dokładnym umyciem i osuszeniem zarostu. Co ważne, broda podczas ścinania powinna być sucha, gdyż mokre włosy optycznie wydłużają się, co w konsekwencji może doprowadzić do ich nadmiernego skrócenia. Warto pamiętać, aby przyciąć brodę tylko po jej wcześniejszym rozczesaniu. Dzięki temu można nie tylko zadbać o prawidłowy wzrost zarostu (pobudzanie cebulek włosowych), ale też uporządkować go przed ścięciem. Świetnie do tego celu nadaje się kartacz, dzięki któremu można rozczesać brodę na całej jej długości.
Linia brody, czyli jak przyciąć zarost?
Przed przycięciem zarostu należy dokładnie rozplanować jego kształt, aby pasował on do kształtu twarzy. Jednym z największych błędów, jaki może popełnić na tym etapie przygotowań mężczyzna, jest niewłaściwie wyznaczona linia brody lub szyi. Jeśli będzie ona ustalona zbyt wysoko, to broda będzie zbyt krótka, a szyja stanie się nadmiernie eksponowania. Z kolei, jeśli linia szyi nie zostanie wyznaczona, to zarost może sięgać od brody, aż po dolną część szyi. Jak łatwo się domyślić, tak ustalona krawędź brody (a w zasadzie jej brak) nie wygląda atrakcyjnie.
Ustalanie linii szyi — krok po kroku
Co ciekawe, wielu specjalistów nie ma jednoznacznego zdania na temat linii szyi. Niektórzy argumentują, że przebiega ona (patrząc w kierunku czoła) na linii łączącej ze sobą uszy. Sprawdzona zasada barberska głosi nawet, że dolna część linii powinna przebiegać w odległości dwóch placów w górę od krtani. Inni z kolei mówią, że linia szyi powinna być ustalana z profilu twarzy. Zgodnie z tą zasadą linia brody powinna być wytyczona na podstawie poniższych założeń:
- Należy wytyczyć krawędź brody łączącą uszy, żuchwę i szyję. Prowadzi się ją od krawędzi jednego ucha, a następnie (po przejściu przez szyję i żuchwę) kończy na przeciwległym uchu.
- Gdy uda się rozrysować linie brody, należy wyznaczyć linię policzków. W tym celu prowadzi się kolejną linię, która zaczyna się w okolicach skroni, a następnie jest prowadzona na wysokości bokobrodów i to aż do linii brody.
- Na koniec należy połączyć ze sobą obydwie linie. Co najważniejsze, połączenie to może być zarówno zaokrąglone, jak i wyostrzone. Dobór właściwego "łącznika" zależy bowiem nie tyle od położenia krawędzi brody, ile raczej od kształtu twarzy i preferencji mężczyzny.
Uwaga! Wytyczając linię brody i policzków należy pamiętać o zasadzie symetrii. I choć jest to dość banalna i oczywista zasada, to utrzymanie symetrycznej linii brody może być dla początkujących "brodaczy" dość trudne.
Cierpliwość efekty i narzędzia
Chcąc wytyczyć linię brody, trzeba uzbroić się w cierpliwość i... odrobinę zdrowego rozsądku. Warto pozostawić na twarzy nieco więcej owłosienia, gdyż w razie potrzeby jego nadmiar można usunąć. Co ważne, z biegiem czasu każdy uczy się przycinać brodę w nieco inny, wręcz spersonalizowany sposób. Ta właściwa, naturalna linia brody nie zawsze musi wynikać z "zasady dwóch palców". Ważne, aby przycinać brodę jedynie sprawdzonymi narzędziami, takimi jak trymer, nożyczki do brody (nie mylić z klasycznymi nożyczkami) i maszynką na żyletki, za pomocą której wygoli się przestrzeń tuż pod brodą.
Wytyczenie linii szyi to dopiero początek właściwego przycinania brody.