Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2020-08-25

Jak golić się brzytwą ?



Sztuka golenia — niegdyś fach prawdziwych artystów. Mężczyźni goleni brzytwą jeszcze do niedawna istnieli jedynie w opowiadaniach babć, ponieważ klasyczne narzędzie zostało zastąpione przez maszynki prześcigające się w liczbie ostrzy oraz ich pokrewne akcesoria elektryczne. Od jakiegoś czasu brzytwa przeżywa swoją drugą młodość i jest coraz częściej wybieranym sprzętem do dbania o zarost, nie tylko przez zawodowców. Sięgają po nią mężczyźni, zamieniając codzienne zajęcie w wyjątkowy rytuał. Dla chętnych zadbania o swój zarost w nowy sposób został przygotowany poradnik ze wskazówkami, które ułatwią stawianie pierwszych kroków w barberskim świecie.

Jaką brzytwę do golenia wybrać?

Zakup brzytwy to dopiero początek przygody z tym tradycyjnym akcesorium do golenia. Aby na starcie nie zrazić się do nowego stylu usuwania zarostu, warto rozejrzeć się, jakie brzytwy są dostępne w sprzedaży. Dla spragnionych klasyki, do wyboru jest sporo akcesoriów do samodzielnego ostrzenia. Jeszcze w XX wieku wielu mężczyzn, by dotrzeć na czas do pracy miało zestaw 7 brzytw na 7 dni tygodnia. Dlaczego? Po każdym goleniu brzytwę należało bowiem naostrzyć i wypolerować na skórzanym pasie, co było dość czasochłonne. Ci, którzy cenią sobie czas i wygodę, na pewno powinni się zdecydować na brzytwę z wymiennymi ostrzami, tzw. shavette. Jej użytkowanie z pewnością nie wymaga poświęcania tak dużej ilości czasu. A czy jest tak samo satysfakcjonujące? Oceń sam- chodzi w końcu o to, by dobrać do siebie sprzęt, z którym stworzycie zgrany zespół.

Odpowiednie przygotowanie skóry do golenia brzytwą to podstawa

Zanim chwycisz za brzytwę, powinieneś poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie skóry. Aby uzyskać efekt gładkiej jak tafla lustra skóry, najpierw rozgrzej twarz ciepłą wodą. Warto nie myć jej mydłem ani innymi środkami do pielęgnacji, ponieważ mogą one wywoływać podrażnienia, rozszerzając pory. Stąd krótka droga do stanów zapalnych skóry. W następnym kroku wykorzystaj trik, stosowany przez barberów- nałożenie olejku aloesowego, dzięki któremu brzytwa idzie gładko po skórze. Zadbaj o dobry pędzel do golenia. Od jakości jego włosia będzie zależało bowiem, jak dobrze spienisz krem do golenia. Puszysta pianka z ubitego produktu zmiękczy włoski i skórę, zwiększając efekt. Krem nakładaj okrężnymi ruchami, by dokładnie pokryć całą powierzchnię golenia.

Jeśli lubisz nieco bogatszą i bardziej kremową pianę sięgnij po mydło do golenia. Najlepiej sprawdzi się to, o tradycyjnej recepturze. Piana uzyskana z takiego produktu ma niezwykle kremową i gęstą konsystencję, co sprawia, że przez długi czas utrzymuje się na skórze. Tym samym doskonale zmiękcza zarost i zdecydowanie ułatwia golenie. Należy jednak pamiętać, że wyrobienie piany z tego tradycyjnego kosmetyku do golenia jest nieco trudniejszym zadaniem i wymaga nieco wprawy. Kiedy decydujemy się na mydło do golenia, trzeba się zaopatrzyć w nieco twardszy i bardziej sprężysty pędzel do golenia. Dzięki temu sprawniej uda się wytworzyć pianę o odpowiedniej formule.

Czas na brzytwę

Kiedy skóra jest już odpowiednio przygotowana i pokryta ulubionym preparatem do golenia, można rozpocząć proces usuwania zarostu. Zatem, jak trzymać brzytwę, aby szybko i sprawnie usunąć włoski, a jednocześnie uniknąć bolesnych skaleczeń? Brzytwa w ręce powinna być ustawiona względem skóry pod kątem nie większym niż 30 stopni. Jest to zasada, którą posługują się barberzy. Dzięki takiemu ustawieniu ostrza brzytwy uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię. Co więcej, należy pamiętać też o tym, że podczas golenia brzytwą skóra powinna być odpowiednio napięta. To znacznie ułatwia usuwanie zarostu za pomocą tego narzędzia.

Co z techniką? Ruchy ręki powinny być pewne i zdecydowane. W przeciwieństwie do golenia tradycyjną maszynką, zaopatrzoną w żyletkę, nie ma tu bowiem możliwości zmiany kierunku. Do golenia warto podejść ze spokojem. Aby poczuć się pewniej, można poćwiczyć na włosach ręki - chociaż nie każdy będzie chciał się ich pozbywać! Pierwsze golenie brzytwą zawsze wykonuje się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, pamiętając o stałym napięciu skórę, To skutecznie zapobiegnie zacinaniu. Podczas golenia warto zachować powtarzalny schemat- zaczynamy od baków, przez policzki, kończąc na szyi, brodzie i wąsiku. Po pierwszym goleniu, w praktyce profesjonalistów następuje kolejne - pod włos.

Ze względu na trudniejszy dostęp do zakamarków twarzy przy samodzielnym goleniu, warto nauczyć się używania obu rąk. Swobodne operowanie brzytwą zarówno prawą, jak i lewą to klucz do sukcesu- takiego samego golenia obu stron twarzy.

Wykończenie

Na koniec rytuału skórę należy dokładnie spłukać zimną wodą, co zamknie pory skóry. Aby cera po zakończonym zabiegu nie była nadmiernie przesuszona, a na jej powierzchni nie pojawiły się podrażnienia i krosty, należy zastosować odpowiednie kosmetyki. Idealnym rozwiązaniem będzie dobrej jakości woda po goleniu. Jej głównym zadaniem jest odkażenie skóry. Aby ukoić twarz po zabiegu, należy też nałożyć na twarz balsam lub inny kosmetyk, który pomoże uniknąć podrażnień. Ewentualne zacięcia pokrywa się ałunem w kostce - niezbędnikiem w pielęgnacji skóry po goleniu.

Jak dbać o brzytwę, aby długo i niezawodnie służyła?

Aby brzytwa długo i niezawodnie służyła, należy o nią odpowiednio dbać. Podstawą pielęgnacji tego narzędzia jest utrzymanie go w nienagannej czystości. Po każdym goleniu trzeba dokładnie umyć brzytwę, usunąć resztki ściętych włosków, a także pozostałości kremu lub mydła. Wystarczy ją spłukać chłodną wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Najważniejszym elementem brzytwy jest jej ostrze, dlatego na tym elemencie skupiamy się najwięcej. Musi być ono zawsze gotowe do użycia. Należy więc zadbać o to, aby jego krawędź była odpowiednio naostrzona. Systematyczne ostrzenie sprawi, że golenie twarzy brzytwą będzie przebiegało sprawnie. Po zakończeniu golenia i umyciu brzytwy warto w jej ostrze wetrzeć kilka kropel olejku kameliowego. Zabieg ten skutecznie zapobiegnie jego korodowaniu. Należy też pamiętać o tym, aby przechowywać brzytwę w suchym miejscu. Wilgoć sprzyja bowiem pojawianiu się korozji na jej metalowych częściach.

pixel