Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2022-05-09

Fryzura Buzz Cut - jak zrobić, do kogo pasuje?

Buzz cut, inaczej fryzura na rekruta, to rodzaj krótkiego strzyżenia, w którym długość włosów jest rozłożona równo na niemal całej głowie. Pasuje do wielu typów urody i jest praktycznie niewymagająca, jeśli chodzi o stylizację. Trzeba jednak dość często ją odświeżać. Ta elegancka, krótka fryzura podkreśla rysy twarzy i dobrze komponuje się z zarostem. Jak prawidłowo wykonać to strzyżenie?

Co to jest fryzura buzz cut?

Buzz cut to krótka fryzura, nazywana często "na rekruta" albo "na bad boya". Charakteryzują ja ostre krawędzie oraz wygolona dolna część głowy. Włosy w górnej części mają wszędzie jednakową długość, choć często wykonuje się delikatne cieniowanie, aby zatrzeć wyraźne krawędzie.

To klasyczna, żołnierska fryzura, która pozwala jednocześnie na dużą dowolność kreacji. Włosy przy linii czoła mogą być przystrzyżone na płasko lub półokrągło. Krawędzie przy linii zakoli są często wyraźne i zaostrzone. Klasyczny buzz cut wykonuje się jedynie maszynką z różnymi nakładkami, z reguły od 1 do 4. Ostrza maszynki muszą być najlepszej jakości, ponieważ w tym rodzaju strzyżenia nie ma miejsca na nierówności.

Przy cieniowaniu nie używa się degażówek, aby nie uzyskać efektu schodków. Przejście ma być płynne i łagodzić kształt głowy, szczególnie w części potylicznej.

Można wyróżnić kilka rodzajów fryzury buzz cut, np.:

  • Buzz cut fade — klasyczna fryzura na rekruta z wyraźnym cieniowaniem przy linii dłuższych włosów, taka fryzura wykonywana jest zwykle przy pomocy 2 nasadek maszynki;
  • Crew cut — w tej wersji włosy na czubku głowy mogą być znacznie dłuższe i równo przystrzyżone, a linia odcięcia może być wyraźna lub lekko zatarta, często pojawiają się także wzorki;
  • Induction cut — fryzura strzyżona jest na styl buzz cut, ale włosy są praktycznie całkowicie wygolone;
  • Butch cut — wariacja na temat klasycznego strzyżenia, cieniowanie wykonuje się tu przy pomocy kilku różnych nasadek maszynki, włosy na czubku mogą być lekko dłuższe.

Fryzura na rekruta: dla kogo?

Komu pasuje buzz cut? To dość uniwersalny typ strzyżenia, który podkreśla rysy twarzy i nie wymaga idealnie kulistego kształtu głowy. W wersji klasycznej będzie pasować kształtom owalnym. W przypadku twarzy kwadratowej lub prostokątnej można wykorzystać niektóre wariacje i wykonać np. induction cut.

Warto wiedzieć, że ta krótka fryzura nadaje się za to do każdego typu włosów — od zupełnie prostych i cienkich po kręcone i grube, a nawet w przypadku łysienia. Nadmiernemu wypadaniu włosów towarzyszy często dyskomfort i brak pewności siebie. Fryzura w stylu buzz cut, odpowiednio wystylizowana maszynką przy linii czoła, sprawdza się do ukrycia cofającej się linii włosów, czyli zakoli.

W przypadku mocno wystającej kości potylicznej nie zaleca się robienia ostrych krawędzi pomiędzy krótszymi i dłuższymi włosami. Warto raczej postawić na cieniowanie, które złagodzi ostry kształt tylnej części głowy.

Jak wykonać fryzurę buzz cut?

Do wykonania fryzury na rekruta potrzeba w zasadzie tylko maszynki oraz kilku nakładek (stopnień od 1 do 4). Nakładką o najmniejszym poziomie należy ogolić włosy w dolnej części — warto zrobić to prawie na zero, dzięki czemu krótkie włosy nie będą wymagały korekty przez wiele tygodni. Największą wybraną nasadką strzyżone są włosy w górnej części.

Na tym etapie może powstać wyraźne odcięcie między krótką a długą częścią. Można je zostawić lub wykonać cieniowanie przy pomocy średniej maszynki. Przy tym zabiegu warto poruszać się ruchem odbijającym — w części wygolonej maszynka powinna gładko przylegać nasadką do skóry głowy. W momencie, kiedy grzebień nasadki spotka się z dłuższymi włosami, należy powoli odbijać ją ku górze, aby uzyskać płynne przejście.

Jak układać buzz cut?

To najlepsza część noszenia fryzury na rekruta — praktycznie nie trzeba jej układać. Jeśli jest ona klasyczna, czyli bardzo krótka, wystarczy jedynie dobra pielęgnacja włosów — używanie szamponu dopasowanego do skóry głowy i regularnie odświeżanie fryzury.

Warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę z miękkim włosiem, która pomoże dobrze ułożyć fryzurę i zapobiegnie podrażnieniom skalpu. W przypadku dłuższych kosmyków na czubku głowy można sięgnąć po produkty do stylizacji włosów — najlepiej sprawdzą się żele i pomady.

pixel