Etapy gojenie tatuażu dzień po dniu
Tatuaż jest modnym dodatkiem, a zarazem sposobem na wyrażanie swojego stylu i osobowości. Do wykonania tatuażu najlepiej wybrać renomowane studio. Stworzony przez specjalistę, jest zabiegiem bezpiecznym, który daje pożądane efekty. Warto przy tym pamiętać, że to poważna ingerencja w skórę, a więc wiąże się z długotrwałym procesem gojenia. Jak wyglądają etapy gojenia tatuażu i jak zadbać o świeży tatuaż, aby rana zagoiła się bez żadnych komplikacji?
Jak długo goi się tatuaż?
Gojenie tatuażu może trwać przez ok. 2-3 tygodnie. Małe rysunki goją się zazwyczaj do 3 tygodni, jednak większe tatuaże, nawet do 6 tygodni. Dokładny czas jest kwestią indywidualną, która zależy od różnych czynników, jak:
- przestrzeganie zaleceń tatuażysty,
- zdolności regeneracyjnej organizmu,
- wielkości tatuażu,
- pielęgnacji tatuażu i stosowania odpowiednich preparatów,
- ochrony przeciwsłonecznej.
Przez wszystkie etapy gojenia tatuażu należy zachować wszelkie środki ostrożności i obserwować skórę. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy udać się na konsultację.
Jak wyglądają poszczególne etapy gojenia tatuażu?
Proces gojenia tatuażu można podzielić na kilka etapów.
I etap gojenie tatuażu dzień 1-6
Pierwszy etap gojenia tatuażu jest zazwyczaj najbardziej uciążliwy. Tatuaż zaczyna się robić zaczerwieniony i opuchnięty. Rzadziej występują na jego powierzchni siniaki. Wytatuowana osoba może odczuwać ogólne osłabienie i pieczenie, czasem też dochodzi u niej do podwyższonej temperatury. To jednak całkowicie normalna reakcja organizmu.
W pierwszym etapie gojenia tatuażu ważne jest utrzymanie skóry w czystości, gdyż przez kilka dni będą się z niej wydzielać płyny ustrojowe.
II etap gojenia- dzień 7-14
Po tygodniu od wykonania rysunku zaczynają już znikać obrzęki czy siniaki. Skóra zaczyna swędzieć. Pod żadnym pozorem nie można drapać skóry, gdyż może to skutkować utworzeniem się blizn czy rozwojem infekcji. Organizm w ten sposób wysyła sygnał o rozpoczynającym się intensywnym procesie odbudowy naskórka. Ten etap trwa zazwyczaj ok. 6-7 dni.
III etap gojenia-regeneracja (2-3 tygodnie).
Ten etap gojenia naskórka po zrobieniu tatuażu charakteryzuje się łuszczeniem skóry i występowaniem strupów. Naskórek jest wtedy bardzo delikatny i cienki, a więc niezbędna jest jego prawidłowa pielęgnacja. Do mycia tatuażu należy używać delikatnych środków myjących.
IV etap gojenia- po ok. 3-4 tygodniach
Tatuaż w tej fazie jest już praktycznie zagojony. Z naskórna znikają strupy, a skóra mniej się łuszczy. Kolory tatuażu są natomiast intensywne i wyraźne. Na tym etapie ważne jest regularne smarowanie skóry kremem nawilżającym.
Jak przyspieszyć proces gojenia się tatuażu?
Przez wszystkie etapy gojenia się rany, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń tatuażysty. Od razu po skończeniu rysunku, nakłada on na skórę folię, która będzie ochraniała ranę przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Można ją zdjąć dopiero po 3 godzinach. Po tym czasie należy przemyć skórę wodą i zaaplikować maść łagodzącą.
Przez kilka pierwszych dni należy zabezpieczać skórę folią, po wyjściu z domu. Co ważne, nie należy wystawiać ją na słońce, bez nasmarowania nawilżającym kremem z filtrem. Warto pamiętać, że folię można nosić jedynie przez 3 godziny, po czym ją w razie potrzeby wymienić. Nie należy stosować jej podczas przebywania w mieszkaniu.
Tatuaż należy też pielęgnować, przebywając w domu. Nałożony na skórę krem regeneracyjny przyśpieszy proces odbudowy naskórka. Aby rana zagoiła się bez żadnych problemów, niezbędne jest dobranie odpowiednich preparatów. Należy zrezygnować z produktów, zawierających w składzie alkohol. Zamiast nich najlepiej sięgnąć po naturalne kosmetyki do tatuaży regenerujące i delikatne dla skóry olejki. Przez cały proces regeneracji nie należy się kąpać w basenie, gdyż chlor szkodzi skórze.