Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2024-01-26

Czym zatamować krwotok po goleniu?

Czym zatamować krwotok po goleniu

Podczas golenia łatwo o zranienie. Rana może powstać na skutek nieuważnego stosowania żyletki lub brzytwy, ale również i trymera do nosa. Jak w takiej sytuacji zatamować krwawienie? W jakich okolicznościach może być ono niebezpieczne dla nas?

Jak uniknąć skaleczenia podczas golenia?

Zacznijmy od tego, że uszkodzenie skóry wynikłe podczas golenia jest dość specyficzne. Zwykle mamy tu do czynienia z ranami ciętymi, które może i nie zawsze wymagają zastosowania skomplikowanego opatrunku, ale często bolą, a nawet pieczą. Poza tym nie można zapominać, że nawet niewielki uraz nie prezentuje się zbyt dobrze na skórze. Dlatego pamiętajmy o tym, by podczas golenia stosować odpowiednie pianki. Dzięki nim skóra jest gładka, a ostrze żyletki bądź brzytwy łatwo ślizga się po jej powierzchni. Zastosowanie pianek pozwala też skuteczniej zmiękczyć włosy, co przekłada się na ich łatwiejsze usunięcie i mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień. 

Pamiętajmy też o właściwym używaniu przyrządów do golenia. Nie wszyscy wiedzą, że w podczas usuwania zbędnego zarostu można spowodować krwawienie z nosa. Dochodzi do niego wówczas, gdy zachowujemy odpowiedniej precyzji i ostrożności w trakcie używania trymera. 

Rana po goleniu, czyli jak zatamować krwawienie?

A co, gdy już delikatny układ krwionośny twarzy zostanie uszkodzony? Większość z powstałych na skutek golenia ran jest niewielka i dość łatwa w zatamowaniu. Okazuje się, że w przypadku krwotoku bardzo pomocna może okazać się... zimna woda. Wystarczy spłukać nią uszkodzone miejsce na skórze, by już po chwili naczynia krwionośne zaczęły się obkurczać. 

Widok krwi nie powinien nas przerażać. Jeśli proces gojenia zachodzi u nas poprawnie, to jej ilość będzie znikoma. Oczywiście nie można zapominać o tym, aby właściwie oczyszczać ranę. Można to łatwo zrobić za pomocą szarego mydła. Rany nie należy też uciskać, gdyż doprowadzi to tylko do pogorszenia sytuacji. Trzeba też pamiętać, aby nie dostała się do niej piana do golenia ani inny podobny środek pielęgnacyjny. Jeśli mamy do czynienia z krwawieniem, to jego obecność może wywołać niepotrzebny ból, pieczenie, a nawet reakcję zapalną. 

A co, jeśli rana krwawi nadal? Jeśli mamy dobrą krzepliwość krwi, to nadal nie musimy się martwić. Głębszą ranę możemy zdezynfekować za pomocą ałunu. Preparat ten sprawdzi się również w wielu innych zastosowaniach. Z jego pomocą można np. pozbyć się krwawienia z kończyny. Opcjonalnie możemy też użyć specjalistycznych preparatów do opatrywania ran. Doskonale sprawdzają się tutaj różnego rodzaju żele, które działają jak plaster.

pixel