Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2024-04-29

Co to jest second skin?

Co to jest second skin

Marzy Ci się duży tatuaż? Byłeś już u tatuatora? Jeśli tak, to pewnie słyszałeś o tzw. second skin, czyli drugiej skórze. A jeśli nie słyszałeś lub chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego, czym dokładnie jest ta folia poliuretanowa, to koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. 

Second skin na tatuaż — ochronna osłona dla skóry

Każdy tatuaż jest swoistą ingerencją w strukturę skóry. Tatuator musi ją nakłuć, aby wstrzyknąć do jej wnętrza barwnik o określonym kolorze. W ten sposób powstaje wzór tattoo, który — tak jak każda rana — musi się goić. Jeśli jeszcze nie miałeś tatuażu, a chcesz go sobie zrobić, to od razu podkreślamy, że jego wygląd na kilka godzin po wykonaniu zabiegu, pewnie nie przypadnie Ci do gustu. Skóra będzie najprawdopodobniej mocno zaczerwieniona, gdyż proces gojenia dopiero się rozpoczyna. 

Second skin to cienka, przezroczysta, elastyczna i samoprzylepna folia, która — jak sama nazwa wskazuje — będzie tymczasowo Twoją "zastępczą" skórą. Owija się ją w miejscu wykonania tatuażu, dzięki czemu rana jest chroniona przed:

  • patogenami (bakteriami, wirusami itd.),
  • uszkodzeniami mechanicznymi (np. odruchowym drapaniem),
  • wodą.

Dlaczego opatrunek do tatuażu second skin jest tak ważny?

Bądźmy szczerzy — świeżo zrobiony, odkryty i podatny na patogeny tatuaż to poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Poza tym wystarczy nawet niewielkie zakażenie, by zniszczyć owoc długotrwałej pracy tatuatora. Świeży tatuaż potrzebuje wielu godzin, aby jego powierzchnia została wstępnie zagojona. I tu jedna uwaga. Folia ochronna zapewnia właściwości oddychające. Oznacza to, że Twoja skóra będzie chroniona przed zanieczyszczeniami, ale jednocześnie będzie skutecznie odparowywać wilgoć. Dzięki temu proces gojenia tatuażu będzie niezakłócony, a Ty już po kilku dniach, będziesz mógł cieszyć się nową dziarą (która, nawiasem mówiąc, nadal będzie się goić). 

Czym kierować się kupując "drugą skórę"?

Second skin zabezpieczy Twą skórę przed otarciami, a nowy tatuaż przed reakcją zapalną. Tak będzie, jeśli będziesz przestrzegał podstawowych zasad jego nakładania. Warto wcześniej sprawdzić konkretny model skina, by mieć pewność, czy może on dopasowywać się do Twoich potrzeb tak, jak Ty tego chcesz. Bądźmy szczerzy — musi być to antybakteryjna warstwa ochronna z cienkiej folii poliuretanowej, która nie będzie krępować Twoich ruchów, umożliwi Ci kąpiel, a także będzie łatwa w nakładaniu i utrzyma się na skórze przez długi czas. 

Kiedy zdjąć second skin? Jak poprawnie używać folię ochronną?

Second skin jest łatwy w nakładaniu i ściąganiu, ale obydwie czynności należy wykonać ostrożnie, powoli i precyzyjnie. 

  1. Nakładanie folii powinno mieć miejsce tuż po zabiegu, gdy tatuaż jest suchy i oczyszczony. Second skin jest często dostępny w rolkach. Wystarczy zatem odkleić go, a następnie przyłożyć do skóry, na której wykonano dziarę.
  2. Aby folia ochronna mogła zapewnić maksimum ochrony, należy ją dokładnie nałożyć. Pomiędzy nią a skórą nie mogą być obecne zanieczyszczenia ani bąbelki powietrza. Podczas aplikacji nie należy dotykać strony pokrytej klejem, gdyż może do doprowadzić do osłabienia właściwości klejących i uszkodzenia tatuażu.
  3. Folię należy ściągnąć najczęściej po upływie około 5 dni od aplikacji. Dokładny czas noszenia folii podczas codziennych czynności należy uzgodnić z tatuatorem. Dokładna instrukcja noszenia tego skądinąd innowacyjnego rozwiązania powinna znajdować się w opakowaniu z produktem.
  4. Jak należy zdjąć second skina? Najlepiej ciągnąć powoli i delikatnie za folię, tak aby odrywać ją od skóry w kierunku tatuażu. Sposób zdejmowania folii może się różnić w zależności od producenta. Jeśli wszystko jest w porządku, to podczas ściągania tatuaż będzie już wstępnie zagojony. 

Należy również pamiętać, aby po ściągnięciu osłony przemyć tatuaż letnią wodą i osuszyć go przy pomocy papierowego ręcznika. Jeśli na tym etapie masz wrażenie, że pojawiło się ryzyko infekcji lub filtr ochronny nie zadziałał do końca tak, jak chciałeś, to w takiej sytuacji należy skonsultować się z tatuatorem lub lekarzem. Specjalista może doradzić zakup kremu chłodzącego i regenerującego. Jeśli udasz się do lekarza, może Ci on przepisać środki w postaci antybiotyków. 

O czym pamiętać po ściągnięciu second skina?

Second skin zapewnia Twojej skórze odpowiednie środowisko, w tym ochronę UV. Dlatego jest on wręcz niezbędny do ochrony świeżego tatuażu. Jeśli zdecydujesz się kupić second skin, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł wykonywać swoje codzienne obowiązki. Pamiętaj, że po jego zdjęciu skóra jest już częściowo zagojona, ale proces ten trwa nadal. Dlatego warto stosować kremy i inne środki pielęgnacyjne, które będą przydatne po usunięciu second skina. Łączny czas gojenia się rany będzie zależny od rozmiaru tatuażu i od głębokości ran. Najczęściej nie jest on dłuższy niż 2 - 3 tygodnie. Po upływie tego czasu Twój nowy tatuaż powinien być gotowy do ekspozycji. W przypadku wystąpienia zjawisk niepożądanych (pieczenie, gorączka) koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Reasumując, second skin to skuteczna ochrona przede wszystkim, co może zagrażać nowemu tatuażowi i podrażnionej skórze.

pixel