Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2024-07-09

Co symbolizują tatuaże? Znaczenie tatuażu

Tatuaże od wieków fascynują ludzi i upiększają ich ciało. Posiadanie tatuażu jest formą wyrażania własnych wartości, indywidualności, charakteru. Za pomocą wzoru możemy uwieczniać wyjątkowe chwile czy osoby z naszego życia. Wybór tego trwałego zdobienia zależy od wielu czynników. Tatuaże kobiet i mężczyzn mogą mieć wiele znaczeń. Przedstawiamy najpopularniejsze wzory i ich symbolikę.

Znaczenie tatuażu — czy tatuaż musi mieć znaczenie?

Wybierając popularny motyw, zwracamy uwagę nie tylko na jego estetykę, ale także znaczenie. Symbolika wytatuowanego wzoru, który ma ozdobić nasze ciało, jest ogromnie ważna. Malunek niosący ze sobą przekaz jest dla wielu z nas kwestią nadrzędną. Oczywiście, nie musi być to z góry ustalone znaczenie wynikające z wierzeń. Tatuażowi warto nadać znaczenie, chociażby sentymentalne. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki temu utwierdzimy się w przekonaniu, że wybór motywu jest dobrze przemyślany, pasuje do nas i nie będziemy żałować podjętej decyzji.

Co oznacza tatuaż?

Tatuaże mają wiele znaczeń i inspiracji. Warto jednak pamiętać, że stanowią one przede wszystkim wyraz naszej indywidualności i tożsamości. Ozdabiając swoje ciało, człowiek może dodać sobie wyjątkowości. Niepowtarzane wzory i symbole dekorują skórę, podkreślają nasze przekonania, wartości, emocje. 

Wiele osób decyduje się na tego typu malunek przez chęć wyrażenia swojej przynależności do konkretnej grupy społecznej, kultury tudzież subkultury. Dla wielu ludzi na całym świecie tatuaże mają znaczenie emocjonalne. Odzwierciedlają istotne chwile w życiu czy też zdobyte doświadczenia. Tatuaż może symbolizować uczucia związane z przezwyciężaniem trudności, sukcesami, dumą, stratą czy miłością. Ozdoby te często traktowane są jako amulety czy talizmany. Tatuaże obecne są w różnych kulturach od tysięcy lat. Często miały głębokie znaczenie kulturowe, religijne, społeczne. 

W starożytnym Egipcie stanowiły symbol przynależności do danej grupy religijnej czy społecznej. W Japonii stanowiły też formę sztuki. Współcześnie są one akceptowalną przez społeczeństwo metodą wyrażania siebie. Obecnie decydują się na tatuaż kobiety oraz mężczyźni i to nie tylko młodzi.

Najpopularniejsze wzory tatuażu i ich znaczenie

Do najpopularniejszych tatuaży możemy zaliczyć tatuaże z motywem: byka, czaszki, krzyża, meduzy, motyla, jaskółki, mandali, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się zwłaszcza na motywy zwierzęce i roślinne. Chętnie wybierane są także napisy.

Popularny wzór — tatuaż byk

Tatuaż byka oznacza moc, męskość, siłę i płodność. Taki motyw jest więc znakomitym wyborem zwłaszcza dla mężczyzn, którzy chcą podkreślić swoją moc i charakter. Czarny byk o ognistym spojrzeniu stanowi także symbol śmiertelnej gry, natomiast kreteński byk oznacza oswajanie.

Symbolika tatuażu czaszka

Wiele osób decyduje się na tatuaż z motywem czaszki. Tatuaż czaszka to bezsprzecznie jedna z klasycznych propozycji. Co oznacza czaszka? Stanowi ona symbol, śmierci, kruchości życia, przemijania. To jeden z najchętniej wybieranym motywów przez mężczyzn. W starożytności to właśnie czaszki wykorzystywano w licznych rytuałach, chroniących przed chorobami czy złymi duchami. Współcześnie czaszka ma też inne znaczenie. Symbolizuje odporność na przeciwności losu, nieśmiertelność, wewnętrzną moc i siłę.

Tatuaż krzyż

Tatuaż krzyż ma różne znaczenia. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie religii. Pozioma belka jest wyrazem kobiecości, śmierci, zniszczenia. Pionowa natomiast reprezentuje mężczyznę, aktywność oraz pełnię życia. Krzyż celtycki przedstawia fizyczność i duchowość, a gotycki stanowi symbol gniewu i bólu.

Tatuaż meduza

Często wybierany jest również motyw meduzy o dosyć specyficznym znaczeniu. W mitologii greckiej Meduza była jedną z 3 Gordonów, a więc strasznych istot przypominających swoim wyglądem kobiety. Jej spojrzenie według mitologii miało doprowadzić do zamiany człowieka w kamień. Mit o Meduzie zna chyba każdy z nas. Tatuaż z tym wzorem symbolizuje niebezpieczeństwo, zagrożenie i wygraną dobra ze złem.

Tatuaż z motywem motyla

Tatuaż motyl oznacza odrodzenie, przemianę i nowy początek. Przejście od gąsienicy do motyla może stanowić wyraz naszej osobistej metamorfozy. Taki malunek jest więc świetną opcją dla osób, które przeszły w swoim życiu poważne zmiany. Motyl to też symbol kruchego piękna życia i subtelności.

Tatuaż jaskółka

Tatuaże z motywem ptaków symbolizują wolność i niezależność. Jaskółki od dawna kojarzone są z podróżami i powrotem do domu. Jaskółka może przedstawiać nasze dążenie do wolności, jak i nadzieję.

Tatuaż mandali

Tatuaże mandali pokazują równowagę między ciałem a duchowością. To kompleksowe, efektowe wzory, symbolizujące jedność. Wybór motywu mandali może oznaczać naszą chęć do odnalezienia równowagi i spokoju wewnętrznego.

Znaczenie symboliczne — tatuaż kwiat

Chcąc tatuować swoje ciało i umieścić na nim motyw kwiatu, należy dobrze zastanowić się nad jego odmianą. Każdy kwiat może mieć bowiem inne znaczenie.

Tatuaż róża

Biała róża jest symbolem czystej miłości, a te w kolorze czerwonym uosabiają gorącą miłość, namiętność, pożądanie. Warto też pamiętać, że kwiat ten jest też symbolem nieśmiertelnej miłości. Decydując się na taki moty, należy zwrócić uwagę na kolor kwiatu. Białe róża to w skrócie czystość, skromność, niewinność i nowy początek, natomiast czerwone to miłość, doskonałość i piękno. Kwiaty różowe są uosobieniem elegancji i wyrafinowania, a żółte oznaczają zazdrość, optymizm, szczęście. Te w odcieniu brzoskwiniowym oznaczają szacunek i uznanie, a czarne kwiaty symbolizują śmierć i żałobę. Oczywiście, oprócz róży możemy też wytatuować na ciele inne kwiaty:

  • Piwonia - dobrobyt i pomyślność,
  • Stokrotna - niewinność, lojalność, czystość, nowy początek albo przełom,
  • Lilia - czystość, godność, odnowa, oddanie, przyjaźń,
  • Słonecznik - radość, lojalność, optymizm,
  • Irys - wiara, mądrość, odwaga,
  • Kwiat lotosu - czystość, oświecenie, odrodzenie,
  • Lawenda - miłość, ochrona, uzdrowienie, cisza.

Inne najczęściej wybierane motywy i ich symbolika

Do innych motywów można zaliczyć między innymi tatuaże religijne, które symbolizują wiarę i duchowość. To na przykład gwiazda Dawida czy Om. Ludzie chętnie na swoim ciele tatuują też znaki zodiaku. Popularnością cieszą się też te z motywem drzewa, które stanowi symbol siły, stabilności i wzrostu. Zwłaszcza panie ozdabiają swoją skórę gwiazdami wyrażającymi ich marzenia, nadzieję i cele życiowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się też symbol nieskończoności będący wyrazem przyjaźni i miłości. Niektórzy decydują się też na malunek z motywem niedźwiedzia czy motywem kompasu.

Warto pamiętać, że każdy tatuaż ma swoje indywidualne znaczenie dla noszącego go człowieka. Ozdoba ta jest znakomitym sposobem na wyrażenie siebie i swojej indywidualności. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej osób.

pixel