Brzytwy do golenia – jak je ostrzyć?
Golenie za pomocą brzytwy staje się w ostatnim czasie dość modne. Jako że każda brzytwa musi się z biegiem czasu stępić, cały niniejszy artykuł chcemy poświęcić wszystkiemu, co związane z jej ostrzeniem. Zapraszamy do lektury.
Brzytwa — o czym pamiętać, zanim przystąpimy do ostrzenia?
Zacznijmy od ustalenia faktów. Ostrzenie brzytwy nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Tylko ostrza wykonane z najwyższej jakości stali nadają się do ostrzenia. Dlaczego? Ponieważ brzytwa do golenia słabej jakości często jest wykonana z nieodpowiedniego stopu, który nie zachowuje wymaganej twardości. Skutkiem tego krawędź robocza szybko się rozwarstwia, pęka i odkształca.
W praktyce oznacza to, że taki "wyrób" zachowuje swą pierwotną ostrość tylko wtedy, gdy... wyjmiemy go z pudełka. Z każdym kolejnym goleniem ostrze staje się coraz bardziej zniszczone, co zwiększa ryzyko zranienia i zwiększa dyskomfort podczas golenia. W sklepie kupujemy akcesorium, które jest nie tylko odpowiednio naostrzone, ale też zabezpieczone warstwą oleju. Dlatego, zanim przystąpimy do jej eksploatacji, warto ją umyć w ciepłej wodzie z mydłem.
Jak ostrzyć brzytwę? Podstawowe wskazówki
Ostrzyć brzytwę możemy na dwa sposoby: na pasie lub za pomocą kamienia. Każda z metod ma swoje zalety oraz wady. Na początku opowiemy o używaniu pasa.
Pas do ostrzenia brzytwy — jak używać?
Ostrzenie pasem wymaga odpowiedniego doświadczenia, ale i... pasa. W tym celu najlepiej sprawdza się akcesorium wykonane ze skóry końskiej lub bydlęcej. Zwykle ma ono szerokość 4 - 5 cm, aczkolwiek zdarzają się i takie pasy, których szerokość wynosi 8 cm. Pas do polerowania brzytwy to nie wszystko. Warto też wyposażyć się w pastę ścierną, dzięki której łatwiej można wygładzić powierzchnię ostrza. Ostrzenie brzytwy odbywa się po przymocowaniu pasa do ściany i złapaniu ręką za jego koniec, tak aby jego powierzchnia była napięta i sztywna. Ostrze prowadzimy od siebie i do siebie. Idąc w górę przesuwamy je ku sobie, a schodząc w dół - odsuwamy od siebie. Po jednym takim cyklu obracamy ostrze i polerujemy jego drugą stronę. Dzięki temu skórzany pas równomiernie zaostrzy krawędź tnącą. Warto też pamiętać, że pas do brzytew ma dwie strony - mniej i bardziej chropowatą. Ostrzenie rozpoczynamy od strony bardziej chropowatej. Pas odwracamy dopiero wówczas, gdy trzeba dokładnie wyszlifować krawędź tnącą.
Jak naostrzyć brzytwę na osełce?
Przygotować brzytwę do golenia można również za pomocą płaskiego kamienia do ostrzenia. Wcześniej należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego narzędzia, które będzie charakteryzować się właściwą gradacją.
Jeśli chcemy naostrzyć tępą brzytwę, powinniśmy użyć kamienia o gradacji 100. Jest on wskazany w przypadku zaniedbanych brzytew, które długo nie były oporządzane. Po zakończeniu wstępnego ostrzenia warto użyć narzędzia o nieco wyższej gradacji (najlepiej 300). Dzięki niemu łatwiej wyrównamy ostrze i przygotowujemy je do dalszej obróbki. Na koniec używamy kamienia o gradacji od 6000 do nawet 120 000. Jeśli regularnie dbamy o brzytwę i ostrzymy ją po każdym goleniu, to taki kamień jak najbardziej wystarczy.
Uwaga! Podczas obróbki ostrze brzytwy powinno być ostrzone na całej swej długości. Należy jednocześnie pamiętać, aby szlifować je tak, by nacisk na kamień nie był zbyt duży. W przeciwnym razie łatwo uszkodzić ostrze.
Instrukcja polerowania i ostrzenia brzytwy na kamieniach — krok po kroku
Proces ostrzenia rozpoczynamy od właściwego ułożenia brzytwy. Należy ją umieścić płasko na kamieniu, tak aby znajdowała się przy jego krótszej krawędzi. Przed rozpoczęciem ostrzenia brzytwy należy zwilżyć powierzchnię kamienia, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia krawędzi roboczej.
Podczas ostrzenia przesuwamy brzytwę tak, aby jej ostrze było odwrócone w kierunku jego przemieszczania. Ostrzenie brzytwy na osełce powinno odbywać się w taki sposób, aby cały grzbiet narzędzia był równomiernie zaostrzony. Nie można też zapominać o tym, aby proces ten odbywał się naprzemiennie i - jeśli to możliwe - z taką samą siłą. Chodzi o to, aby ostrze było równomiernie przygotowane z obydwu stron. Jego symetryczność jest kluczowa w kontekście prawidłowego usuwania zarostu z powierzchni skóry. Dlatego zaleca się również, aby ostrzyć brzytwę tam i z powrotem, a nie w jednym kierunku.
Po zakończeniu całego procesu możemy sprawdzić ostrość brzytwy przy pomocy... paznokcia. Jak to zrobić? Wystarczy spróbować go naciąć obronionym ostrzem. Jeśli paznokieć zostanie przecięty, to możemy mieć pewność, że narzędzie jest właśnie takie, jakie powinno być.
Na koniec jeszcze jedna, ważna uwaga. Podczas ostrzenia noża stal nierdzewna ma kontakt z wodą. I choć czynnik ten nie powinien wpłynąć negatywnie na jakość pracy ostrza, to jednak warto odpowiednio osuszyć narzędzie. W końcu symbolizuje ono sposób, w jaki podchodzimy do kwestii golenia.
Reasumując, brzytwę warto ostrzyć po każdym użyciu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wraz z kolejnym goleniem ostrze płasko będzie przesuwać się po skórze. Pamiętajmy też, że nauka ostrzenia odbywa się często metodą prób i błędów.